Arte-Letërsi

Rudyard Kipling, përjetësinë e të cilit e vulosi poezia “Në mundsh”

Rudyard Kipling është babai i poezisë madhështore “Në mundsh”.  Poezi e cila ka për të mbetur përjetësisht në kujtesën e gjeneratave si një...

Librat më me ndikim në historinë njerëzore

Çdo lexues e di që një libër mund të ndryshojë jetën. Por ç’mund të themi për jetën e një gjeneratë të tërë?...

Nobelisti Handke përplaset me gazetarët: Më mirë një letër higjienike se...

Gjatë konferencës për media, laureati i Çmimit Nobel për Letërsinë Peter Handke ironizoi pyetjet e gazetarëve mbi mbështetjen e tij për regjimin...

Pikturat më të famshme në botë

Çdo vit, arti në vlerë prej miliarda dollarësh kalon nëpër ankande  ndërkombëtare, ndërsa muzetë kryesor, secili mbajnë dhjetëra mijëra - madje...

Japin dorëheqjen dy anëtarët e Komitetit të çmimit Nobel

Dy anëtarë të jashtëm të komitetit për Çmimin Nobel për Letërsi janë larguar të hënën nga ky komitet pasi kritikuan Akademinë Suedeze...

Nga Amerika në Meksikë, librat filozofikë të 22 vjeçarit shqiptar po...

Shkrimtari 22 vjecar Fejzë Demiri, dita-ditës po vazhdon duke bërë emër në letërsi. Djaloshi nga Gjakova, me shkrimet e tij tashmë ka...

Blendi Fevziu tregon historinë e rallë: “Po më përjashtonin nga shkolla,...

Gazetari Blendi Fevziu, ka folur për librin e tij më të ri “Tirana e Nonës”, dhe ka treguar edhe një histori të...

Nëse vëllai im nuk ishte Zot, pse trajtohej si i tillë?

Gjëja e parë që mbaj mend nga fëmijëria, është diçka e dhunshme. Isha katër vjeç kur nëna ime, zakonisht shumë e butë,...

Fjalë të urta të Nënës Terezë

(100 VJETORI I LINDJES) Argjira ukimeri Prizren, Dhjetor 2018 - Vepra te dashurise jane vepra te paqes. - Dhimbja ska skaj, por as dashuria. - Te varferit i sjellin...

SFIDA E NJË PËRKTHYESI adoleshent (4)

Nga: Sotir Athanasi Nga cikli: PRELUD I BRAKTISJES, ose: STADI XHA GORJO Gjithë ç’lexuate shkrova pas një jave si tregim dhe ia dërgova revistës së kohëpaskohshme, ku...

Përcjellni GazetaOra.com

411,046FansaPëlqeje
3,336NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË