Arte-Letërsi

Një libër tepër i ashpër për mbrapshtitë aktuale në trevat shqiptare

Nga Prof. Fetah Bahtiri, recension Shpend Rukiqi: Krejt mbrapsht, 2019, botuar nga Meshari, Prishtinë Para pak kohësh arsimtari shumë i dalluar i matematikës në Suedi, Shpend...

Unë dhe qielli

(prozë poetike) Ti je për mua ajri i kaltër që më pushton, më tërheq drejtë vetes. Shpesh mbështillesh me një vel misterioz, ku unë nuk...

Feniksi i Çamërisë

Era e fortë e lirisë së këtij mileniumi, ndezi në Hagë yllin e sinjalit të blertë: Gjaku i martirëve të zgjohet nga gjumi, Feniksi i Çamërisë të...

Guri i çmuar

Tregim nga: Resmi Osmani 1 Bledari qendroi para banakut.Vajza e recepsionit, ishte duke lexuar,u kujtua per vizitorin kur mbi te ra hija e siluetës. E la...

Tekste frymëzuese për dy shëmbëlltyra

Fejzë Demiri një krijues i talentuar që përçon mesazhe instruktive dhe vlera të njëmendta ndër gjeneratat e reja Janë tetëmbëdhjetë pjesë, me dy tekste në...

Rudyard Kipling, përjetësinë e të cilit e vulosi poezia “Në mundsh”

Rudyard Kipling është babai i poezisë madhështore “Në mundsh”.  Poezi e cila ka për të mbetur përjetësisht në kujtesën e gjeneratave si një...

Bodleri dhe Poradeci

Këto dy poezi të poetëve modernistë, japin sinjale të çarta se arti gjithmonë është një urë lidhësëse për lexuesin, ku mund të gjejmë më...

U botua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”

Ideatori i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një njoftimi në rrjetin social facebook ka njoftuar opinionin për botimin e librit “Platforma...

Blendi Fevziu tregon historinë e rallë: “Po më përjashtonin nga shkolla,...

Gazetari Blendi Fevziu, ka folur për librin e tij më të ri “Tirana e Nonës”, dhe ka treguar edhe një histori të...

Fotografitë goditëse të lexuesve në mbarë botën

@FMN (FIRST MEDIA NETWORK)

Përcjellni GazetaOra.com

411,093FansaPëlqeje
3,336NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË