Pas tërmetit që përshkroi vendin tonë është mbyllur sot edhe  Muzeu Historik Kombëtar. Ministria e Kulturës edhe pse nuk ka bërë asnjë njoftim publik paraprakisht për vizitorët, ka kërkuar mbylljen e tij, deri në përfundim të riparimit...
“Një ditë ke për të kuptuar se ka më shumë vlerë lumturia e dikujt tjetër, sesa lumturia jote”. Një vecori që na karakterizon ne qenieve humane ështe humanizmi. Humanizmi ndryshe nga egoizmi nuk te lë të mendosh...
Çdo lexues e di që një libër mund të ndryshojë jetën. Por ç’mund të themi për jetën e një gjeneratë të tërë? A është e mundur që një libër të ndryshojë të ardhmen? Miriam Tuliao, drejtori i...
Në këtë fundvit, shumë qytete të Shqipërisë kanë ndezur dritat në pritje të Krishtlindjeve dhe ndërrimit të viteve. Korça është një nga këto qytete që nuk mbeten pas . Në këtë prag...

Si ta nxisim vullnetarizmin sot?

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarizmit 5 Dhjetor 2019, dhe punës së vazhdueshme në fushën e vullnetarizmit prej tashmë 10 vitesh, organizata Përtej Barrierave në bashkëpunim me World Vision Shqiperi dhe Kosove, organizuan sot me date 10 Dhjetor...
FAIR PLAY DAY – LUAJ PA HILE!  Me rastin e Dites Nderkombetare te te Drejtave te Njeriut 10 Dhjetorit, Përtej Barrierave organizoi sot eventin permbylles te projektit FAIR PLAY-Creative Learning for Human Rights. 
(Kushtuar etërve e bijëve: dëshmorit Pelivan Selfo Bejaj (1890-1915), dëshmorit Shefit Selfo Bejaj (1892-1915), dëshmorit Sabri Pelivan Bejaj (1915-1944), që gjakun e derdhën për Atdheun dhe ish-ushtarak Bexhet Sabri Bejaj (1943-2019) dhe Dashamir...
Janë bërë publik të gjithë filmat e nominuar për Golden Globe 2020.Këto çmime janë një tregues i rëndësishëm për filmat që do nominohen për  Orscar dhe që do shpallen fituese në Academy Aëards. Në krye të nominimeve është...
Gjatë konferencës për media, laureati i Çmimit Nobel për Letërsinë Peter Handke ironizoi pyetjet e gazetarëve mbi mbështetjen e tij për regjimin gjenocidial të Slobodan Millosheviç. Madje Handke nuk nguroi t’i quante gazetarët “injorant”. Ndërsa...
Çdo vit, arti në vlerë prej miliarda dollarësh kalon nëpër ankande  ndërkombëtare, ndërsa muzetë kryesor, secili mbajnë dhjetëra mijëra - madje qindra mijëra - vepra arti në koleksionet e tyre.

Përcjellni GazetaOra.com

411,166FansaPëlqeje
3,335NdjekësitNdjekës
0AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË