E enjte, 26 Nëntor, 2020

Ekonomi

Të ardhura të ulëta, konsum i ulët. Shqiptarët populli më i varfër në Europë

Shqiptarët janë populli me të ardhurat më të ulëta në Europë. Këtë e tregojnë të dhënat e Eurostat ku rezulton se Shqipëria është 30%  poshtë mesatares së Bashkimit Europian për vitin 2018. Ndërkohë që përmirësimi nëse...

Flasin statistikat: Shqipëria ndër vendet më të varfra në botë

Shqipëria vazhdon të mbetet një prej vendeve më të varfra të Europës, e dëshmuar edhe nga statistikat e fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar të përditësuara në “Pasqyrën Ekonomike Globale tetor 2019” e të cituara nga revista Monitor.

Projekt Buxheti 2020/ Denaj: Hapim 35 mijë vende të reja pune

Projektbuxheti i vitit 2020 do të mbështesë reformat e ndërmarra nga qeveria që promovojnë rritjen ekonomike, punësimin, përmirësimin e cilësisë së shërbimeve ndaj qytetarit dhe procesin e integrimit. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila...

Guvernatori Sejko flet ‘pa doreza’: Papunësia në nivelin më të ulët historik

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka bërë një bilanc të faktit sesi po ecën ekonomia shqiptare në këtë periudhë. Ai tha se sektori bankar ka një përmirësim të vazhdueshëm, teksa theksoi...

Rritja e çmimit të rrymës, ky është lajmi i fundit

A do të ketë edhe ketë vit ngritje të çmimit të rrymës. Qytetarët e Kosovës ka pak gjasa që këtë vit t’i shpëtojnë rritjes së energjisë elektrike që do të reflektojë në faturat e...

Lajm shumë i mirë për pensionistët, rriten pensionet e tyre për kaq për qind

Rritja e pensioneve ka qenë temë e diskutuar për një kohë të gjatë. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar vendimin për rritjen e pensioneve. Pensionet për personat që...

Vjen lajmi i fundit për pagën minimale në Kosovë

Paga minimale në Kosovë vazhdon të jetë një temë mjaftë e diskutuar. Partia Socialdemokrate ka organizuar tryezë për të diskutuar mbi pagën minimale në Kosovë, me ç’rast u theksua se në Kosovë, është më...

100% taksa ndaj mallrave të Serbisë, përkrahet nga biznesmenët e Kosovës

Oda Ekonomike e Kosovës ka mbajtur sot takim informues me biznese të sektorëve të ndryshëm, lidhur me vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj importit të produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina,...

Qeveria aprovon 5 mijë lekë shpërblim për pensionistët. Rriten investimet publike

Pensionistët do të marrin nga 5 mijë lekë shpërblim për festat e fundvitit. Vendimi është marrë në mbledhjen e fundit të qeverisë, kur u ndryshua buxheti i shtetit. Në aktin normativ që ndryshon buxhetin e vitit 2018, qeveria ka akorduar...

EKSLUZIVE/Investigim i FMN: Thumanë-Kashar dhe Milot-Balldren kushtojnë 554 mln €. Taksa-paguesit paguajnë dyfishin e gjermanëve për 1km

Përpos debateve të nxheta të ditëve të fundit për ecurinë e Reformës në Drejtësi dhe ngërcin që ka kapluar gjyqësorin shqiptar, ka dhe një tjetër problem i cili duhet t'i shqetësojë shqiptarët më së shumti sepse ka të bëjë...
- Advertisement -

Latest News

Nismat e ligjvënësit në lidhje me kompetencat e Presidentit nuk “vrasin” Metën po Presidencën.

Nga Fejzo Subashi Opinioni publik tashmë është njohur dhe bërë më dije, nëlidhje me nismën e një grupi deputetësh, për...
- Advertisement -

Turqia si shpresë/ Mes përkthyesve dhe një ekipi të huaj në punë 24 orë!

Nga Marjon Gorica Pa diskutim që si një gazetar do të më duhet të bëj punën time e cilësuar në detaje, e jo të shprehem...

Duhen strategji të reja për ta luftuar Covidin, jo mbyllje totale

Kryeredaktori i “Epokës së re” Mal Qorraj ka reaguar ndaj paralajmërimit të kryeministrit Avdullah Hoti për mbyllje totale të vendit për ta luftuar virusin...

Dita ndërkombëtare e fëmijëve jetim. Bushati: Prioritet i Qeverisë shqiptare

Ne kuader te dites nderkombetare te femijeve jetim, kryetari i PS Tiranes, Ervin Bushati, zhvilloi nje vizite ne qendren komunitare “Gonxhe Bojaxhi”. Nen nje atmosfere...

Koço Devole… Të tillë autorë të humorit, gjithnjë janë të rrallë.

Mësova me dhimbje lajmin e vdekjes së aktorit e autorit të humorit shqiptar, Koço Devoles, i cili prej disa ditësh ishte i shtruar në...