E hënë, 6 Korrik, 2020

Mix

Të ardhura të ulëta, konsum i ulët. Shqiptarët populli më i varfër në Europë

Shqiptarët janë populli me të ardhurat më të ulëta në Europë. Këtë e tregojnë të dhënat e Eurostat ku rezulton se Shqipëria është 30%  poshtë mesatares së Bashkimit Europian për vitin 2018. Ndërkohë që përmirësimi nëse...

Flasin statistikat: Shqipëria ndër vendet më të varfra në botë

Shqipëria vazhdon të mbetet një prej vendeve më të varfra të Europës, e dëshmuar edhe nga statistikat e fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar të përditësuara në “Pasqyrën Ekonomike Globale tetor 2019” e të cituara nga revista Monitor.

Projekt Buxheti 2020/ Denaj: Hapim 35 mijë vende të reja pune

Projektbuxheti i vitit 2020 do të mbështesë reformat e ndërmarra nga qeveria që promovojnë rritjen ekonomike, punësimin, përmirësimin e cilësisë së shërbimeve ndaj qytetarit dhe procesin e integrimit. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila...

Guvernatori Sejko flet ‘pa doreza’: Papunësia në nivelin më të ulët historik

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka bërë një bilanc të faktit sesi po ecën ekonomia shqiptare në këtë periudhë. Ai tha se sektori bankar ka një përmirësim të vazhdueshëm, teksa theksoi...

Vermiku, kjo perlë natyrore në jug të Shqipërisë ku infrastruktura është e shkatërruar!

Njësia administrative Brataj gjendet vetëm 38 km larg qytetit të Vlorës. Në përbërjen e saj kjo njësi administraive ka nëntë fshatëra, prej të cilave disa janë boshatisur, ndërkohë që në të gjitha fshatërat kanë mbetur 500-600 familje....

Divorci i çuditshëm i një kryeprokuroreje para Vettingut

Nga Mentor Kikia Një lajm që bën fjalë për një divorc të mundshëm nga bashkëshorti, të kryeprokurores së Tiranës, Elisabeta Imeraj, është trajtuar më së shumti si lajm rozë, si lajmet me Kim Kardashian.

Stadiumi i ri kombëtar, rriten masat e sigurisë për ndeshjen Shqipëri- Francë

Rreth 1650 forca policie do të jenë të angazhuar për ndeshjen kualifikuese që Shqipëri-Francë. Në planin e masave do të ketë forca të shumta policie, stjuartë dhe personel shtesë. Për këtë ndeshje, Federata Franceze...

Rama: “Negociatat nuk varen nga ne, varen nga të tjera arsye jashtë nesh”

Kryeministri Rama theksoi të mërkurën edhe një herë se negociatat midis Shqipërisë dhe BE-së nuk varen më nga ne. “Nuk varet nga ne, varet nga të tjera arsye jashtë nesh. Dhe jam shumë skrupuloz,...

Rritja e çmimit të rrymës, ky është lajmi i fundit

A do të ketë edhe ketë vit ngritje të çmimit të rrymës. Qytetarët e Kosovës ka pak gjasa që këtë vit t’i shpëtojnë rritjes së energjisë elektrike që do të reflektojë në faturat e...

Lajm shumë i mirë për pensionistët, rriten pensionet e tyre për kaq për qind

Rritja e pensioneve ka qenë temë e diskutuar për një kohë të gjatë. Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar vendimin për rritjen e pensioneve. Pensionet për personat që...
- Advertisement -

Latest News

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...
- Advertisement -

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen,...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...