E premte, 22 Janar, 2021

Opinion

Vjosa vuri pikën mbi “I”

Shkruan: Idriz Zeqiraj "Strukturat vendimmarrëse, prej shumë viteve nuk janë provuar me votën zgjedhore të anëtarësisë. Rrjedhimisht, u mungon legjitimiteti i partisë, për marrjen e vendimeve në emër të saj", - deklaroi nënkryetarja e Kryesisë të LDK-së, Vjosë Osmani, në...

28 Qershori, dita e nënshkrimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Shkruan: Avni Abazi Takimi në mes delegacioneve të Serbisë dhe Kosovës me 27 qeshor në shtepinē e bardhe ka ngjallur reagime të shumta si brenda, ashtu edhe jashtë vendit. Ajo që bie në sy është edhe reagimi i aktorit dhe...

DIL , E NËNSHKRUAJE PETICIONIN!?

Refiqe R. Hamiti Fjalën e kam për ty. Ti që je Kosovar , krenar e shqiptar , idealist, ëndrrimtar, i pakorruptuar e kombëtar. Ti që sot mendon se vota jote është bërë e zezë dhe je i vetmuar. Askush mjaftueshëm nuk të...
- Advertisement -

Latest News

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...
- Advertisement -

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...